هزینه سبد معیشت یک خانوار 4 نفره چقدر است؟

به گزارش اخبار مشروح، زمان اندکی به خاتمه سال 1401 مانده، اما هنوز 14 میلیون کارگر در انتظار معین تکلیف دستمزد خود هستند. هرچند اطلاعاتی که از شورای عالی کار به بیرون درز نموده نشان می دهد اعضای کمیته دستمزد رقمی را برای سبد معیشت کارگران که نقش اساسی در تعیین شدن مبلغ نهایی دستمزد آن ها دارد، اعلام نموده اند.

هزینه سبد معیشت یک خانوار 4 نفره چقدر است؟

به گزارش تجارت نیوز؛ در روز های گذشته ارقام متفاوتی از 15 تا 20 میلیون تومان برای هزینه سبد معیشت به گوش می رسید، اما ظاهرا رقم کمتر از اینهاست؛ 12 میلیون تومان. البته اگر بخواهیم دقیق تر اعلام کنیم، 12 میلیون و 479 هزار و 500 تومان به عنوان هزینه سبد معیشت خانوار کارگری به وسیله اعضای کمیته دستمزد در نظر گرفته شده است.

اما نمایندگان کارگری در نشست شورای عالی کار از چه عددی رونمایی نموده اند؟ آنگونه که اطلاعات منتشر شده نشان می دهد بر اساس محاسبات و جمع بندی که فعالان کارگری انجام داده اند، رقم باید بالاتر از این ها باشد؛ حدود پنج میلیون تومان بیشتر، یعنی 17 میلیون و 447 هزار و 160 تومان.

هرچند علی خدایی- عضو کارگری شورای عالی به خبرگزاری ایلنا گفته که قرار است در نشست بعدی بر سر معین هزینه سبد معیشت به یک توافق سه جانبه برسند. منظور او از توافق سه جانبه همان اجماع میان نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران است.

تورم و سبد معیشت؛ ملاک معین دستمزد

ماده 41 قانون کار می گوید نرخ تورم و سبد معیشت (تبصره 2) خانوار کارگری دو ملاک اصلی معین حداقل مزد کارگران به شمار می آیند. اطلاعات بیرون آمده از نشست شورای عالی کار حکایت از این دارد که کمیته دستمزد در نظر دارد هزینه سبد معیشت را حدود 12 میلیون تومان معین کند.

با اینحال زمان زیادی از اعلام خط فقر به وسیله وزارت رفاه نمی گذرد؛ 14 میلیون و 700 هزار تومان برای خانوار چهار نفره تهرانی؛ بنابراین رقمی که کمیته دستمزد برای سبد معیشت در نظر گرفته، هم با آنچه کارگران می گویند فاصله قابل توجهی دارد و هم با خط فقر اعلامی از سوی وزارت رفاه.

درباره تورم هم، کارشناسان سال سختی را برای اقتصاد ایران پیش بینی می نمایند. قرار است تورم بالای 50 درصد باقی بماند، البته آنگونه که بعضی نهاد های بین المللی و صاحب نظران مالی می گویند. نمایندگان کارگری نیز اعلام نموده اند که صبر می کنیم تورم سالانه منتهی به انتها بهمن ماه منتشر گردد. آن ها بر این اعتقادند که نرخ تورم دی و بهمن ماه ملاک روشنی برای تورم در امسال است تا بتوان به نرخ واقعی تری از این شاخص دست یافت.

بر اساس این گزارش، نمایندگانی از انستیتو تغذیه مرکز آمار ایران، معاونت رفاه و مرکز پژوهش های تامین اجتماعی و مرکز آمار و نمایندگانی از دولت، کارفرمایان و کارگران هزینه سبد معیشت را در نشست های متعدد شورای عالی کار در روز های انتهای هر سال تعیین می نمایند.

سبد معیشت شامل اقلام خوراکی و غیر خوراکی است که عنصر مهم معین دستمزد سال آینده کارگران به شمار میرود.

منبع: فرارو
انتشار: 23 اسفند 1401 بروزرسانی: 23 اسفند 1401 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1675

به "هزینه سبد معیشت یک خانوار 4 نفره چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه سبد معیشت یک خانوار 4 نفره چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید