هدایای گرانبهای ریاض به ترامپ تقلبی از کار عایدی!

به گزارش اخبار مشروح، طبق اسناد و مدارکی که روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز منتشر نموده است، هدایای گرانبهای سعودی ها به خانواده ترامپ در سال 2017، تقلبی از کار درآمده است.

هدایای گرانبهای ریاض به ترامپ تقلبی از کار عایدی!

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش کرد که هدایای بسیار قیمتی که خاندان سلطنتی عربستان در سال 2017 به دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا هدیه دادند، تقلبی از کار عایدی.

طبق این گزارش، تبادل هدیه بین رهبران آمریکا و کشورهای خارجی که اغلب یک امری روال و منظم است، در دوران ریاست جمهوری ترامپ به چالش هایی بعضاً خطرناک تبدیل شد.

نیویورک تایمز با شرح این مسئله نوشت، خاندان سلطنتی عربستان سعودی در اولین سفر ترامپ به اسم رئیس جمهور آمریکا، به وی و هیأت همراهش دهها هدیه دادند که شامل سه روپوش از جنس پوست ببر سفید و خز یوزپلنگ و یک خنجر با دسته ای که به نظر عاج می رسید، می شد.

طبق این گزارش، یکی از حقوقدان های کاخ سفید تأکید داشت که مالکیت این خز و خنجر به احتمال زیاد در تضاد با قانون حمایت از گونه های در معرض خطر انقراض است اما دولت ترامپ همچنان هدایای خاندان سلطنتی عربستان را حفظ کرد و از افشای آن ها به اسم هدایایی که از یک دولت خارجی دریافت نموده، امتناع ورزید.

این گزارش سپس ادامه داد که در روز آخر ریاست جمهوری ترامپ، کاخ سفید به جای آن که این هدایا را به اداره خدمات شیلات و حیات وحش آمریکا تحویل دهد، به اشتباه آن ها را به اداره خدمات عمومی تحویل داد و در نهایت در تابستان سال جاری، اداره خدمات شیلات و حیات وحش آمریکا، هدایای مذکور را توقیف کرد.

نیویورک تایمز سپس در ادامه گزارش خود نوشت که اداره حیات وحش آمریکا پس از آزمایش کردن روپوش هایی از پوست ببر سفید و خز یوزپلنگ و خنجری با دسته عاج حیرت زده شده و به این مسئله پی برد که این هدایای خاندان ثروتمند عربستان، تقلبی است.

تایلر چری سخنگوی وزارت کشور آمریکا که بر اداره خدمات شیلات و حیات وحش آمریکا نظارت دارد، در این خصوص شرح داد: بازرسان حیات وحش و مأموران ویژه به این نتیجه رسیدند که آسترهای روپوش ها به تقلید از الگوهای ببرها و یوزپلنگ ها رنگ آمیزی شده بود و جنس آن ها از گونه های محافظت شده (در حال انقراض) تشکیل نشده بود.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، سفارت عربستان سعودی در واشنگتن حاضر به اظهارنظر درباره این خبر نشده است.

نیویورک تایمز گزارش کرد که این گزارش بر اساس اسناد عمومی و دیگر اسنادی است که دولت فدرال طبق قانون آزادی اطلاعات تهیه نموده است و بعلاوه نیویورک تایمز برای تهیه این گزارش مصاحبه هایی را با مقام های کنونی و سابق آمریکا انجام داده است.

اسناد فوق شامل لیست هدایایی می گردد که ترامپ و خانواده اش در سال 2017 در عربستان سعودی دریافت کردند و آرشیو ملی این اسناد را به شلدون وایتهاوس و ریچارد بلومنتال دو سناتور دموکرات ایالات رود آیلند و کنتیکت ارائه نموده بود.

جزئیات درباره هدایای ناپدید شده و دیگر مسائل گسترده در رابطه با این هدایا تا به امروز منتشر نشده بود و پایگاه تحلیلی پولتیکو در ماه آگوست گزارش نموده بود که بازرس کل وزارت خارجه آمریکا در حال تحیق در مورد 20 نوع هدیه ناپدید شده است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، وزارت خارجه آمریکا لیستی از 82 هدیه ای که سعودی ها در ماه می 2017 به ترامپ و هیأت همراه وی تحویل داده بودند، فاش نموده است که این هدایا شامل کالاهای معمولی از جمله کفش و مدال و بعلاوه چندین هدیه قیمتی همانند خز و خنجر می شده است.

در میان هدایای قیمتی عربستان به ترامپ و هیأت همراه وی، 9 هدیه گرانقیمت وجود داشته است که شامل سه خز، سه شمشیر و سه خنجر وجود داشت.

این خبر در حالی جنجالی شده است که طبق گزارش نیویورک تایمز، در سال 1966، کنگره آمریکا قانونی را به تصویب درآورد که به موجب آن، مقام های آمریکایی حق ندارند هدایایی با ارزش بیش از 415 دلار را برای خود حفظ نمایند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1291

به "هدایای گرانبهای ریاض به ترامپ تقلبی از کار عایدی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدایای گرانبهای ریاض به ترامپ تقلبی از کار عایدی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید