شرکت های پیمانکاری ایران آماده همکاری برای بازسازی آذربایجان

به گزارش اخبار مشروح، چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های مالی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در محل وزارت امور مالی و دارایی برگزار و سند توسعه همکاری های دوجانبه مالی ایران و آذربایجان به امضای وزیر اقتصاد ایران و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان به عنوان رؤسای کمیسیون های مالی دو طرف رسید.

شرکت های پیمانکاری ایران آماده همکاری برای بازسازی آذربایجان

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

در این اجلاس وزیر اقتصاد اهتمام وزارتخانه ها و دستگاه های دو طرف در طراحی و تدوین سند اجلاس کمیسیون مشترک را نشانه عزم جدی طرفین برای توسعه و تعمیق همکاری های مالی دو کشور بیان کرد.

وی ضمن اشاره به عدم امکان برگزاری جلسات کمیسیون مشترک مالی دو کشور در سال گذشته به دلیل شرایط کرونایی توضیح داد: با توجه به شرایط خاص جمهوری آذربایجان و اتمام جنگ اخیر که نویدبخش برقراری صلح و آرامش در منطقه است، برگزاری این اجلاس با چنین جامعیت و نتایجی، نوعی جهش در تقویت و توسعه همکاری های طرفین محسوب می گردد.

وزیر اقتصاد با اعلام خبر امضای تفاهم نامه کمیسیون مشترک همکاری های مالی دو کشور ایران و آذربایجان در جریان چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک، این تفاهم نامه را بر پایه دو جز پیگیری پروژه های در دست اجرا و نهایی سازی پروژه های آینده و توافق بر سر نحوه مشارکت بخش خصوصی ایران و استفاده از توانمندی های آن در بازسازی و بهسازی مناطق این کشور بیان کرد که با استقبال ویژه طرف آذری روبرو شد.

دژپسند، جمهوری آذربایجان را از جمله معدود کشورهایی بیان کرد که حتی در شرایط اوج گیری کرونا، ارتباطات و همکاری های مالی خود را با ایران به خوبی ادامه داد به نحوی که شاهد کمترین اختلال در این زمینه بودیم.

وزیر اقتصاد گفت: سیاست اصولی جمهوری اسلامی همیشه بر تعمیق و گسترش روابط سیاسی و مالی با همه کشورها به ویژه کشورهای مسلمان و همسایه راسخ بوده است.

وی اضافه نمود: روابط ایران و آذربایجان به لحاظ تاریخی، فرهنگی، مذهبی و مالی حائز اهمیت بالایی است.

وزیر اقتصاد همچنین گفت: من به نمایندگی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام می نمایم، همان طور که در دوره بحران تمامی همت خود را جهت بازگشت آرامش و صلح به کار بردیم، اکنون نیز جهت بازسازی مناطق کشور آذربایجان آماده همکاری هستیم.

وی با اشاره به توانمندی های کم نظیر شرکت های ایرانی در زمینه ارائه خدمات فنی و مهندسی گفت: شرکت های پیمانکاری ایرانی، پروژه های مختلفی را در زمینه های ساختمان، ساخت سد و نیروگاه، ساخت پالایشگاه، راه سازی، پل سازی و سایر زمینه ها در سراسر دنیا از جمله در کشورهای عراق، افغانستان، سوریه، تاجیکستان، سریلانکا، ونزوئلا با موفقیت اجرا نموده اند و اکنون نیز این شرکت ها از آمادگی کامل، جهت همکاری با جمهوری آذربایجان برخوردار هستند.

دژپسند پیشنهاد کرد: با توجه به ظرفیت های فوق و جهت عملیاتی نمودن همکاری شرکت های ایرانی با جمهوری آذربایجان، کمیته ای متشکل از نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در چارچوب کمیسیون مشترک تشکیل گردد تا کمیته مذکور نسبت به تبیین مراتب نحوه مشارکت ایران در بازسازی مناطق آزاد شده آذربایجان، تدارک خدمات و اقلام مورد احتیاج و سازوکار همکاری دوجانبه اقدامات و پیگیری های لازم را به عمل آورد.

وی در ادامه با بیان اینکه تجارت و بازرگانی فیمابین دو کشور از دیگر زمینه های مهم همکاری دوجانبه در حوزه مالی است، حجم روابط تجاری دو کشور در سال گذشته را دارای رشد قابل توجهی نسبت به مدت مشابه سال ماقبل آن بیان کرد و متذکر شد، با توجه به ظرفیت های تجاری و مالی دو کشور، این مقدار، رقم قابل توجهی نیست و حتماً باید بهبود یابد.

وزیر امور مالی و دارایی یادآور شد: مهم ترین اقدام در این خصوص می تواند تسهیل رویه ها و فرایندهای قانونی برای توسعه تجارت و در نهایت، کاهش موانع رویه ای، تعرفه ای و غیر تعرفه ای باشد.

وی یادآور شد: در کنار اقدام برای گسترش تجارت، تقویت مناسبات سرمایه گذاری و تشویق بخش خصوصی در کشور برای سرمایه گذاری نیز از اهمیت شایانی برخوردار است.

وزیر اقتصاد کشورمان گفت: با توجه به گزارش ارائه شده توسط دبیران کمیسیون مشترک، خوشبختانه با مذاکرات به عمل آمده توسط نمایندگان دو طرف، تفاهمات ارزنده ای در راستای استحکام بخشی به مناسبات مالی و سرمایه گذاری در کشور اجرا شده است.

دژپسند با بیان اینکه سند تدوین شده اجلاس می تواند حکم نقشه راه روابط و مناسبات مالی دو کشور را داشته باشد، گفت: امیدوارم از فرصت تشکیل این اجلاس در تهران به بهترین نحو ممکن استفاده گردد و با حمایت دو طرف مسئول اجلاس، کوشش های اساسی از طرف دستگاه های دو کشور اجرا شده و تفاهمات به عمل آمده اجرایی گردد.

در این مراسم، شاهین مصطفی یف، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و رئیس طرف آذری اجلاس نیز طی سخنانی، با تأکید بر اهمیت ویژه توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت: در این راستا با توجه به شرایط پاندومی کرونا، با رعایت پروتکل های بهداشتی، در رأس هیأت بلند پایه 14 نفره با جامعیت کامل به ایران سفر کردیم که این خود معنی دار و قابل تأمل است.

وی اضافه نمود: امیدوارم شاهد همکاری های بیشتری در منطقه به ویژه با ایران باشیم.

معاون نخست وزیری جمهوری آذربایجان با اشاره به اینکه روابط ایران با آذربایجان همیشه عمیق و مثبت بوده است گفت: برگزاری چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های مالی با ایران، شرایط و انگیزه های جدیدی را ایجاد می نماید و از این پس شاهد رشد همکاری های بیش از پیش دو کشور خواهیم بود.

شاهین مصطفی یف گفت: بی صبرانه آماده همکاری با شرکت های توانمند ایرانی در بازسازی اراضی جنگ زده و احداث پروژه ای مالی و حمل ونقلی در منطقه هستیم.

وی با اشاره به آرامش و صلح به وجود آمده را فراهم کننده زمینه همکاری های منطقه ای با ایران خواند و گفت: پس از پاک سازی مناطق آزاد شده، آماده همکاری های مشترک در پروژه ای زیرساخت، راه و ساختمان، ماشین آلات و دارویی با شرکت های ایرانی خواهیم بود.

در انتها چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های مالی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، سند توسعه همکاری های دوجانبه مالی ایران و آذربایجان به امضای وزیر اقتصاد کشورمان و شاهین مصطفی یف به عنوان رؤسای کمیسیون های مالی طرفین رسید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 837

به "شرکت های پیمانکاری ایران آماده همکاری برای بازسازی آذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های پیمانکاری ایران آماده همکاری برای بازسازی آذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید