سران یونان و ترکیه خاتمه بر تنش زدایی تاکید کردند

به گزارش اخبار مشروح، سران یونان و ترکیه بعد از مدت ها منازعه، در حاشیه برگزاری نشست سران ناتو در شهر بروکسل بر کوشش در جهت تنش زدایی تاکید کردند.

سران یونان و ترکیه خاتمه بر تنش زدایی تاکید کردند

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سران دو کشور یونان و ترکیه در ملاقات با هم در حاشیه برگزاری نشست سران ناتو، بر تنش زدایی تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری پرنسا لاتینا کریاکوس میتسوکاتیس نخست وزیر یونان و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه بر دوری از تنش زایی تاکید کردند.

این دو مقام ارشد یونان و ترکیه در شهر بروکسل واقع در بلژیک یک ساعت نشست پشت درهای بسته برگزار کردند. میتسوکاتیس و اردوغان هر دو بر لزوم دوری از تنش به ویژه مشابه سال 2020 که ارتش دو کشور در آستانه درگیری بودند، تاکید کردند.

سران یونان و ترکیه همچنین درباره موضوع مهاجرات و مدیریت آن به عنوان یکی از موارد مورد بحث بین طرفین گفت وگو کردند.

نخست وزیر یونان آدینه گذشته و قبل از برگزاری اجلاس ناتو گفت: ما همواره آماده به استقبال از یک برنامه مثبت هستیم، اما به صورت تدریجی، متناسب و برگشت پذیر ... به شرطی که تنش زدایی کنونی حفظ گردد و ترکیه به طور سازنده در گفت وگو مشارکت کند و به شروط معین شده توسط اتحادیه اروپا احترام بگذارد.

سخنان وی پس از یک دوره تنش شدید بین ترکیه و یونان در خصوص اختلافات مرزی و حفاری گاز در مدیترانه شرقی بیان شده است. تابستان سال گذشته پس از اعزام کشتی های تحقیقاتی ترکیه به آبهای ادعایی یونان، درگیری بین دو طرف ایجاد شد. در آن برهه پر تنش آتن از اتحادیه اروپا خواست تحریم های گسترده ای علیه ترکیه اعمال کند. در حالیکه اتحادیه اروپا از این کار امتناع ورزید، اما ترکیه را برای انجام دیپلماسی با یونان تحت فشار قرار داد.

تنش های ترکیه و یونان بر سر قبرس نیز برای چند دهه ادامه دارد و دو کشور بر سر این جزیره سابقه جنگ هم دارند. قبرس از سال 1964 به دو قسمت قبرس یونانی نشین و قبرس ترک نشین تقسیم شده است. بنابر روایت مقام ها و رسانه های ترکیه، به دنبال کودتای سال 1974 یونانی نشین های قبرس برای الحاق این جزیره به یونان، ترکیه برای دفاع از حقوق قبرس ترک نشین مداخله نظامی کرد.

وزیر خاجه ترکیه اخیرا در مصاحبه با یک روزنامه یونانی مواضع آنکارا در قبال موضوعات تنش زا در روابط دو کشور را بیان نمود. مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با روزنامه ویما از یونان خواست که از استفاده از اتحادیه اروپا به عنوان برگ برنده علیه ترکیه اجتناب کند. وزیر خارجه ترکیه همچنین از یونان درخواست کرد از که فضای مثبت کنونی در روابط دو کشور برای حل اختلافات استفاده کند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1143

به "سران یونان و ترکیه خاتمه بر تنش زدایی تاکید کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سران یونان و ترکیه خاتمه بر تنش زدایی تاکید کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید