زمزمه و جستجو کن؛ ویژگی جدید گوگل

به گزارش اخبار مشروح، این مدل ها طوری آموزش دیده اند که ترانه ها را با استفاده از چندین منبع، از جمله صدای آواز خواندن انسان، نواختن ترانه با سوت یا زمزمه کردن آن، و نیز فایل های ضبط شده اش در استودیو تشخیص دهد.

زمزمه و جستجو کن؛ ویژگی جدید گوگل

حالا دیگر با زمزمه ملودی ترانه ها توسط کاربران، جست وجوگر گوگل می تواند آن ها را پیدا کند. همچنین، با بهره گیری از یادگیری ماشینی، جست وجوگر گوگل می تواند پی به غلط های تایپی و املایی ببرد.ویژگی جدید زمزمه و جست وجو کن هم در دستیار گوگل اندروید و هم در آی. او اس وجود دارد.

کاربران گوشی های هوشمند می توانند در برنامک گوگل دکمه ضبط صدا را بزنند و بگویند این ترانه چیست؟ یا دکمه جست وجوی ترانه را لمس نمایند. پس از زمزمه 10 تا 15 ثانیه از ترانه، گوگل نتایج جست وجویش برای آن ترانه را نمایش خواهد داد.

گوگل می گوید لازم نیست کاربران خیلی دقیق ترانه را زمزمه نمایند تا به نتیجه برسند، بلکه گوگل محتمل ترین نتایج را بر اساس صدایی که شنیده است، نشان می دهد. سپس عنوان ترانه، نام هنرمند و گزینه ای برای پخش ترانه در سایر برنامک ها مانند یوتیوب که از برنامک های شرکت گوگل است، ظاهر خواهد شد.

هنگام آزمایش این ویژگی گوگل، دیدیم می تواند ترانه زنده ماندن گروه بی جیز و هات لاین بلینگِ دریک را پیدا کند، اما در یافتن ترانه های سخت تری مانند سالزبری هیل از پیتر گبریل، با مشکل روبرو شد.

کریشنا کومار، مدیر ارشد محصول در بخش جست وجوی گوگل، در مطلبی در تارنمای این بخش نوشته است: وقتی ملودی ترانه ای را در قسمت جست وجوی گوگل زمزمه می کنیم، مدل های یادگیری ماشینی، آن صدا را به رشته ای از اعداد تبدیل می نماید که نماینده ملودی آن ترانه است.

این مدل ها طوری آموزش دیده اند که ترانه ها را با استفاده از چندین منبع، از جمله صدای آواز خواندن انسان، نواختن ترانه با سوت یا زمزمه کردن آن، و نیز فایل های ضبط شده اش در استودیو تشخیص دهد.

این الگوریتم ها همچنین همه جزییات دیگر مانند صدای ساز های همراه و لحن ترانه را حذف می نمایند تا فقط رشته اعداد نماینده یا همان اثر انگشت ترانه، بر جای بماند. گوگل همچنین قدرت تشخیص خود را در خصوص تشخیص غلط های املایی هم افزایش داده است و می گوید از هر 10 عبارت جست وجو، یکی غلط املایی دارد.

گوگل می گوید: الگوریتم جدید برای املای واژه ها از شبکه عصبی عمیقی برای ارتقای قدرت تشخیص خود بهره می برد. با اعمال این تغییرات توانسته ایم بیشترین بهبود پنج سال اخیر را در تشخیص املای واژه ها ایجاد کنیم.

گوگل اخیراً سامانه عامل اندروید خود را به روزرسانی نموده است تا وقتی گوشی کاربران صدا های خاصی را در خانه می شنود، با فرستادن پیغام به آن ها اطلاع دهد. این غول دنیای جست وجو بلندگوی هوشمند نست آدیو جدید خود را نیز به بازار فرستاد. شکل و طراحی این نسخه جدید کاملاً بدیع است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 727

به "زمزمه و جستجو کن؛ ویژگی جدید گوگل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمزمه و جستجو کن؛ ویژگی جدید گوگل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید