برطرف مشکل کاهش سطح آب دریاچه مصنوعی آزادی در حال پیگیری است

به گزارش اخبار مشروح، ایسنا/ براساس آخرین گزارشهای بدست رسیده، برطرف مشکل کاهش سطح آب دریاچه مصنوعی آزادی در حال پیگیری است.

برطرف مشکل کاهش سطح آب دریاچه مصنوعی آزادی در حال پیگیری است

علیرضا فاضلی با اشاره به شرایط فعلی شهر تهران از نظر دمای هوا و مشکل کمبود آب به سه عامل اصلی دخیل در کاهش سطح آب دریاچه آزادی پرداخت و اظهار کرد: متاسفانه گرمای بی سابقه یا کم سابقه هوا یکی از عوامل اصلی تبخیر آب دریاچه بوده است. بعلاوه ایجاد چاه های عمیق در منطقه ها اطراف مجموعه آزادی که هیچ ارتباطی به این مجموعه ندارد، موجب شده ورودی آب به دریاچه آزادی بسیار کمتر از سنوات گذشته باشد. در عین حال مشکل کمبود آب در کشور و بویژه شهر تهران و کاهش سطح آبهای زیرزمینی عاملی موثر در عدم تغذیه مناسب چاه های آب و دریاچه این مجموعه به شمار می رود.

او در پاسخ به این پرسش که در بعضی رسانه ها به آبیاری فضای سبز مجموعه آزادی با استفاده از آب دریاچه و پرکردن ماشین های آتش نشانی از این طریق اشاره نموده بودند، گفت: سیستم طراحی شده برای آبیاری فضای سبز چندین هکتاری مجموعه از ابتدا به گونه ای بوده که از مبدا دریاچه تامین و در مخزن جمع آوری و در نهایت برای آبیاری به فضای سبز راهنمایی میشد اما پس از دستور وزیر سابق ورزش، حمید سجادی این فرآیند متوقف شد و بیش از یک ماه است که آبیاری فضای سبز مجموعه آزادی از طرق دیگر و البته با دشواری و کمبود آب مورد احتیاج انجام می گردد.

بعلاوه بعضی با کم لطفی به پرکردن ماشین های آتش نشانی از آب دریاچه آزادی اشاره نموده بودند که باید گفت این موضوع به شکلی که بیان شده اصلاً صحت نداشته و تنها در یک مورد حادثه آتش سوزی ناگهانی که در بخشی از فضای جنگلی مجموعه اتفاق افتاده بود، اجرا شده است که آن هم به درخواست آتش نشانی فقط در حد یک تانکر 6000 لیتری برای اطفای فوری حریق از آب دریاچه برداشت شده است و هیچ مورد دیگری در این زمینه نداشتیم. در حال حاضر نیز برای آبیاری فضای سبز و سایر مصارف، آب را به صورت تانکری خریداری نموده و به مجموعه منتقل می کنیم که ناچار به برداشت از آب دریاچه نباشیم.

فاضلی با اشاره به مطالعات و آنالیز های اجرا شده در مورد راهکارهای مقابله با این مشکل اظهار داشت: طرح های زیرساختی برای آبرسانی در دست اقدام است و تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شده که بزودی اجرایی خواهد شد. از موارد در دست اقدام میتوان به خرید آب مصرفی برای تفکیک آب دریاچه و آبیاری فضای سبز، لایروبی چاه های مجموعه به منظور دستیابی به ظرفیت اسمی چاه ها و استفاده بهینه از آنها، اتصال یکی دیگر از چاه های مجموعه به منابع آب ورودی به دریاچه و بعلاوه در برنامه های بلند مدت ایجاد و راه اندازی یک تصفیه خانه با هدف تامین آب مورد احتیاج مجموعه اشاره نمود.

او اضافه نمود: با توجه به اهمیت دریاچه آزادی در ورزش قهرمانی، پیگیری رفع این مشکل در سطوح عالی رتبه دولت در حال پیگیری است.

فاضلی بعلاوه با اشاره به وسعت حدود 400 هکتاری مجموعه ورزشی آزادی و لزوم توجه به مسائل و چالش های متنوع این میراث ملی گفت: از آنجا که این مجموعه بزرگ ورزشی یک استادیوم ملی و دارای اهمیت ویژه ای در ورزش قهرمانی کشور است، توجه بیش از پیش همه مسئولان، نهادها و سازمان های مرتبط را می طلبد تا بتواند جوابگوی احتیاجهای ورزشی کشور باشد.

مدیر استادیوم آزادی تاکید نمود: در مجموعه ورزشی آزادی فدراسیون های ورزشی بسیاری مستقرند و فعالیت دارند. خوابگاه های متعددی در مجموعه در اختیار فدراسیون ها و کمیته ملی المپیک است مراجعان و ورزشکاران بسیاری از امکانات مجموعه آزادی استفاده می نمایند و اردوهای ورزشی بلندمدتی در رشته های مختلف ورزشی در آن برگزار می گردد. مسابقات آسیایی هانگژو در پیش است و ورزشکاران زیادی در سطح تیم های ملی در این مجموعه در حال آماده سازی خود و تیم هایشان برای حضور در این مسابقات هستند.

همه این موارد بیانگر این است که امروز بیش از هر زمان دیگری احتیاجمند همراهی و همیاری سایر ارگان ها و نهادهای کشوری برای حل مسائل عدیده در این مجموعه پا به سن گذاشته هستیم تا با یک عزم ملی، بحران های مختلف از جمله مشکل کمبود آب را پشت سر بگذاریم و شاهد ارتقای کیفی امکانات و خدمات در حوزه ورزش قهرمانی و ملی باشیم.

فاضلی در ادامه به مکاتبات و درخواستهای همیاری از نهادهای دولتی و عمومی غیر دولتی در یاری به مشکل کم آبی در این مجموعه اشاره نمود و گفت: پیش از این هم در جلسات متعدد و هم به وسیله مکاتبات اداری پیگیر جذب مشارکتهای سایر نهادها و سازمان ها بوده ایم و هم اینک نیز این موضوعات در حال پیگیری است . امیدواریم در آینده ای نزدیک بتوانیم مسائل موجود را به حداقل برسانیم و قول می دهیم از هیچ کوششی در این زمینه دریغ نخواهیم کرد.

او در سرانجام از رهنمودهای مهیار عسگریان، سرپرست و سعید ابوالفتحی، معاون فنی و مهندسی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور که برای رفع چالش های موجود بویژه یاری به حل مشکل آب مجموعه و رفع کردن دغدغه های ورزشکاران کوشش نموده و حمایتهای فراوانی داشته اند، تشکر و قدردانی کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 12 مرداد 1402 بروزرسانی: 12 مرداد 1402 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1731

به "برطرف مشکل کاهش سطح آب دریاچه مصنوعی آزادی در حال پیگیری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف مشکل کاهش سطح آب دریاچه مصنوعی آزادی در حال پیگیری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید