خبرنگاران ساخت اولین مرکز زنجیره کامل پرورش ماهیان خاویاری مازندران شروع شد

به گزارش اخبار مشروح، ساری - خبرنگاران - ساخت نخستین مرکز دارای زنجیره کامل پرورش ماهیان خاویاری مازندران با استفاده از فناوری های نوین امروز چهارشنبه با حضور استاندار مازندران در شهرستان سیمرغ شروع شد.

خبرنگاران ساخت اولین مرکز زنجیره کامل پرورش ماهیان خاویاری مازندران شروع شد

به گزارش خبرنگاران ، در این زنجیره علاوه بر مزرعه پرورش ماهیان خاویاری ، ساخت گلخانه آکوآپونیک ، کارخانه خوراک پلت آبزیان ، کارخانه فراوری کود ارگانیک از فضولات ماهی و نیروگاه گازی پیش بینی شده است.

فرماندار سیمرغ در حاشیه این مراسم به خبرنگار خبرنگاران گفت که این مرکز با سرمایه بیش از چهار هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی ساخته می گردد و حمایت های لازم برای رسیدن پروژه به انتها هم از سوی دستگاه های ذیربط صورت خواهد گرفت.

مجتبی حبیب نژاد روشن اضافه نمود : مزرعه پرورش ماهیان خاویاری این مرکز با سرمایه گذاری 2 هزار و 600 میلیارد ریالی ساخته می گردد و به به کارگیری 60 نفر نیروی انسانی به صورت مستقیم ظرفیت فراوری 10 تن خاویار را در سال دارد.

وی یکی از حلقه های زنجیره این مرکز را گلخانه آکوآپونیک معرفی کرد و گفت که این گلخانه هم با سرمایه گذاری یکهزار و 180 میلیارد ریالی ساخته می گردد و ظرفیت فراوری سالانه آن چهار و 550 تن به اشتغال 42 نفر است.

فرماندار سیمرغ گفت : همچنین در زنجیره این مرکز یک کارخانه خوراک پلت آبزیان وجود دارد که ساختش با سرمایه گذاری 185 میلیارد ریال شروع شده است. ظرفیت فراوری این کارخانه هم 22 هزار تن با اشتغالزایی برای 36 نفر است.

وی کارخانه فراوری کود ارگانیک از فضولات ماهی را هم دیگر حلقه های زنجیره مرکز پرورش ماهیان خاوریای سیمرغ معرفی کرد و شرح داد : ساخت این مرکز هم با سرمایه گذاری 125 میلیارد ریال شروع شده است. این مرکز ظرفیت فراوری 15 هزار تن در سال را دارد.

حبیب نژاد گفت : همچنین در زنجیره مرکز ایجاد نیروگاه گازی 6 مگاواتی سی سی اچ پی (CCHP) با هزینه 760 میلیارد ریال پیش بینی و ساختش شروع شده است و در زمان بهره برداری برای 12 نفر شغل ایجاد می نماید.

سیستم یا نیروگاه سی سی اچ پی CCHP مجموعه ای است که قابلیت فراوری همزمان گرمایش، سرمایش و برق را دارد. مهم ترین ویژگی این مجموعه استفاده از انرژی های هدر رفته است.

تحول اساسی در کشاورزی سیمرغ

فرماندار سیمرغ همچنین با اعلام اینکه بیش از 90 درصد جمعیت این شهرستان در حوزه کشاورزی فعال هستند ، گفت : طی چند سال اخیر با حمایت های انجام شده اقدامات موثری در حوزه کشاورزی شهرستان انجام شده که یکی از این اقدامات تجهیز و نوسازی تسطیح اراضی کشاورزی در سطح یکهزار و 800 هکتار بوده است.

وی با اشاره به اینکه تا قبل از سال 93 اعتبارات تجهیز و نوسازی لاینینگ، ایستگاه پمپاژ، جاده بین مزارع 34 میلیارد تومان بود ، اضافه نمود : از سال 93 تا به امروز بالغ بر 200 میلیارد تومان در بخش کشاورزی شهرستان در حوزه زیربنایی هزینه شده است.

حبیب نژاد یکی از دغدغه های استاندار مازندران را کشت مکانیزه اظهار داشت و گفت : از مجموع سه هزار و 100 هکتار اراضی شالیزاری شهرستان خوشبختانه 2 هزار و 700 هکتار به صورت مکانیزه کشت می گردد در حالی که قبل از سال 93 تنها 110 هکتار کشت مکانیزه داشتیم.

وی با بیان اینکه در گذشته وسعت گلخانه در سیمرغ هفت هکتار بود ، اضافه نمود : هم اکنون کشت گلخانه ای در این شهرستان به 50 هکتار رسیده است و در کنار آن 100 طرح گلخانه ای هم اکنون در دستور کار است.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1100

به "خبرنگاران ساخت اولین مرکز زنجیره کامل پرورش ماهیان خاویاری مازندران شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ساخت اولین مرکز زنجیره کامل پرورش ماهیان خاویاری مازندران شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید