حکایت رانت خواری داماد مظفرالدین شاه پشت دروازه طهرون، شازده روستای هزارتومانی را مفت صاحب شد

به گزارش اخبار مشروح، روستای یافت آباد یکی از 1438 قریه و دیه و مزرعه ای بود که حاج میرزا آقاسی، صدراعظم و مرشد محمدشاه، در زمان صدارتش به تملک خود درآورد و با کشاندن آب کرج به اینجا آبادش کرد.

حکایت رانت خواری داماد مظفرالدین شاه پشت دروازه طهرون، شازده روستای هزارتومانی را مفت صاحب شد

به گزارش همشهری آنلاین، میرزا آقاسی بعد ها املاکش را به محمدشاه بخشید، اما در دوران سلطنت ناصرالدین شاه، بیشتر این آبادی ها به فروش رسید و روستا های به جای مانده نیز در دوران مظفرالدین شاه، هبه و حراج شد. یکی از این روستا ها در محله یافت آباد در جنوب تهران خودمان است که حالا فقط در چند بخش آن خانه های خشت وگلی و آثاری از قلعه قدیمی به جای مانده و به مرور زمان آپارتمان ها جای آن ها را گرفته اند.

اراضی خالصه دولتی به اشراف فروخته شد

یافت آباد روستای وسیعی بود که در دوران مظفرالدین شاه به شاهزاده مقتدر آن عصر، عبدالحسین میرزا فرمانفرما، فروخته شد. در کتاب های قدیمی از جمله جغرافیای تاریخی تهران، نوشته معتمدی، یافت آباد را این گونه توصیف می نماید: .. سال 1306 قمری، یعنی آخرین سال سلطنت ناصرالدین شاه، اجازه داده شد که اراضی خالصه که زمین های دولتی بودند به استثنای زمین های خالصه تهران فروخته شوند.

در دوره مظفرالدین شاه، این کار به تهران هم سرایت کرد و بیشتر دهات اطراف تهران که خالصه دولتی بودند به اعیان و اشراف فروخته شد. عبدالحسین میرزا فرمانفرماییان، داماد مظفرالدین شاه، هم یافت آباد را که آن موقع پشت دروازه طهران قرار داشت به 10 تومان و 10 خروار اربابی خرید در حالی که هزار تومان و هزار خروار قیمت داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1657

به "حکایت رانت خواری داماد مظفرالدین شاه پشت دروازه طهرون، شازده روستای هزارتومانی را مفت صاحب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکایت رانت خواری داماد مظفرالدین شاه پشت دروازه طهرون، شازده روستای هزارتومانی را مفت صاحب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید