جایزه ویرایش کتاب اهدا می شود

به گزارش اخبار مشروح، به گزارش خبرنگاران، مهدی صالحی؛ دبیر انجمن ویرایش و درست نویسی، گفت: نزدیک به 100 سال است که ویرایش در ایران رسمیت پیدا کرده و در مؤسسات انتشاراتی و نشرهای تازه، فردی به نام ویراستار را می بینیم و حضورش در متن ها محسوس است. در یک دهه اخیر نیز نهادهای خصوصی و انجمن هایی در وادی ویرایش فعال شدند تا برای حوزه ویرایش، کاری انجام دهند. بااین حال، هنوز با مسائل مهم و زیربنایی دست به گریبان هستیم. مثلا اینکه کتاب ها بدون ویرایش منتشر می شود و بسیاری از مجموعه ها به ویرایش بی اعتنایی می کنند. بسیاری از نویسنده ها گمان می کنند آدم های ویراسته نویسی هستند و خودشان را نویسنده و ویراستار می دانند. متأسفانه، بسیاری از مجموعه ها و افراد هم به ویرایش اعتقادی ندارند و نظرشان این است که آنچه ما منتشر می کنیم، بهترین و درست ترین حالت ممکن است، درحالی که این طور نیست.

جایزه ویرایش کتاب اهدا می شود

وی در ادامه، با اشاره به وظایف نهادهای ترویجی همچون انجمن ویرایش و درست نویسی، بیان نمود: ما در انجمن، بیش از پنج سال است که در تلاشیم تا مسأله ویرایش، مسأله همه نهادها شود و فراتر از آن، مسأله زبان فارسی به مسأله همگانی تبدیل شود. متأسفانه در کشور ما، ویرایش کاری تفننی است و باید اعتراف کنیم در مقایسه با کشورهای دیگر که نشر پیشرفته ای دارند، یا حتی کشورهای همسایه خودمان مثل ترکیه که مسأله ویرایش در آن ها از ضروریات نویسندگی و نشر کتاب است، چند گام عقب تر هستیم. ما در کشورمان هنوز باید از ضرورت و اهمیت ویرایش حرف بزنیم و باید تلاش کنیم تا خودمان را ثابت کنیم و نشان دهیم ویرایش مهم است.

صالحی با بیان تلاش های انجمن ویرایش و درست نویسی در 6 سال گذشته برای ورود جایزه ویرایش به جوایز مختلف، اضافه نمود: یکی از حوزه های بسیار مهمی که در چند سال گذشته پیگیر آن بوده ایم، ویرایش داستان بوده است. طرح هایی را هم به خانه کتاب و مجموعه های دیگر در وزارت علوم و وزارت ارشاد ارسال کرده ایم که همه با بی مهری روبرو شده و به نتیجه نرسیده است. البته در این بین، برخی پیگیری ها ثمر داده و برای مثال، جایزه درست نویسی و زبان فارسی در جشنواره فیلم فجر وارد شده است. اما در کشورمان تا به امروز و در حوزه کتاب، جایزه ویرایش کتاب وجود نداشته است.

دبیر انجمن ویرایش و درست نویسی در ادامه گفت: با همکاری و هماهنگی انجمن ویرایش با دبیرخانه جایزه شهید اندرزگو و دست اندرکاران این جایزه، شورای سیاست گذاری و دبیرخانه این جایزه همت کردند و پذیرفتند که جایزه ویرایش کتاب وارد این جشنواره شود. در واقع، این اولین بار در تاریخ نشر ماست که جایزه ای به ویرایش کتاب داده می شود و برای ما مایه افتخار است. امیدواریم که برای جامعه فرهنگی کشورمان تلنگری باشد و باعث جلب توجه اهالی فرهنگ و ادب به مسأله ویرایش شود.

وی با اشاره به چهارچوب های هیأت داوری ویرایش آثار، ادامه داد: در جایزه ویرایش کتاب جشنواره شهید اندرزگو، چهارچوب های مشخص و متعددی مدنظر قرار گرفته است؛ ازجمله نداشتن غلط املایی، یکدست بودن رسم الخط، استفاده درست از نشانه های سجاوندی، استفاده بجا از پانوشت، انسجام در نقل وقول ها، انسجام در جمله بندی و پاراگراف بندی متن، هم خوانی واژه و روایت، هم خوانی نام اثر با محتوای کتاب، انتخاب نام فارسی برای کتاب و توجه به ارتقای ادبی متن.

صالحی با بیان اینکه جا دارد اهالی داستان و تاریخ به مسألۀ ویرایش اهمیت دهند و با جدیت بیشتری به ویرایش متن ها نگاه کنند، اظهار کرد: یکی از مؤلفه های مهم در داوری این بود که نام ویراستار در شناسنامه قید شده باشد. متأسفانه، مشاهده می کنیم که ناشران و مدیران وزارت ارشاد این موضوع را جدی نمی گیرند. البته در حال مذاکره هستیم که این مشکل برطرف شود؛ اما خوب است که وزارت ارشاد همان طور که ابلاغ کرده تا نام چاپخانه و صفحه آرا و طراح در صفحۀ حقوق قید شود، با همان صراحت اعلام کند که نام ویراستار کتاب نیز در صفحۀ حقوق و فیپا درج شود.

دبیر انجمن ویرایش و درست نویسی در سرانجام گفت: این افتخار نصیب جایزه شهید اندرزگو شد که اولین جایزه ویرایش کتاب را اعطا کند. ممکن است برخی نقدها نیز به این اتفاق صورت گیرد؛ اما مهم آغازکردن کار است؛ به ویژه که این آغاز، بیش از 50 سال است به تعویق افتاده است. این افتخار نصیب انجمن ویرایش و درست نویسی شد که آغازگر این راه پرپیچ وخم باشد.

دومین دوره جایزه شهید سیدعلی اندرزگو، روز سه شنبه نهم آذرماه، در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) با حضور اهالی فرهنگ و ادب برگزار می شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1362

به "جایزه ویرایش کتاب اهدا می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه ویرایش کتاب اهدا می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید