آزادشهرکی: تعرفه گذاری پلکانی تقریبا در کشور در حال اجراست ، کمبود نیروگاه ها و مصرف بالا؛ علت قطعی برق در تابستان

به گزارش اخبار مشروح، یک کارشناس انرزی گفت: تعرفه گذاری پلکانی در حال حاضر نیز تقریبا در کشور اجرا می شود. یعنی الان هم پله های مصرف ما یک قیمت نیست و پله به پله افزایش مصرف برق را تجربه می کنیم.

آزادشهرکی: تعرفه گذاری پلکانی تقریبا در کشور در حال اجراست ، کمبود نیروگاه ها و مصرف بالا؛ علت قطعی برق در تابستان

صابر آزادشهرکی؛ کارشناس حامل های انرژی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرنگاران، پیرامون قطعی های مداوم برق در فصل تابستان گفت: بحث خاموشی ها همواره در فصل تابستان هرسال وجود داشته است، چرا که در تابستان پیک مصرف انرژی را تجربه می کنیم. از طرفی سرمایه گذاری ها در تاسیس نیروگاه ها کاهش یافت و این کمبود برق به جایی رسید که دولت سریعاً دستور ساخت نیروگاه های نو را صادر کرد. از سوی بازار مصرف نیز مصرف کننده های نوی مثل ماینرها به متقاضی های بازار برق اضافه شدند. یعنی هم رشد سالیانه برق را که هر سال تجربه می کنیم، امسال داشتیم و هم مصرف کننده های نوی به بازار مصرف برق اضافه شدند. از طرفی فرایند ساخت نیروگاه نیز در کشور بسیار کند شده و به نوعی کمبود انرژی را بوجود آورده است. تمام این موارد دست به دست هم دادند تا در فصل تابستان، خاموشی های پی در پی رخ دهد.

آزاد شهرکی درباره تعرفه گذاری پلکانی گفت: تعرفه گذاری پلکانی در حال حاضر نیز تقریبا در کشور اجرا می شود. یعنی الان هم پله های مصرف ما یک قیمت نیست و همان طور که پله به پله افزایش مصرف برق را تجربه می کنیم، قیمت آن نیز افزایش می یابد. اما این طرح آن چنان که باید اجرا نمی شود و برای مثال شیب افزایش انرژی با قیمت به هم دیگر خیلی مرتبط نیستند. مثلا رشد پله دوم به اول، خیلی بیشتر از رشد پله پنجم به چهارم یا چهارم به سوم است و به همین خاطر باید نرخ این موارد اصلاح شود یا اینکه پیشنهاد ما این است یک الگویی که عموم مردم را در بربگیرد مثل 80 درصد مردم، این فرایند به عنوان الگوی مصرف قرار بگیرد که الان فک میکنم در فصل تابستان برای منطقه ها عادی 400 کیلووات ساعت در ماه باشد که بالاتر از آن می شود نرخ صادراتی یا آزاد که سر این عدد مشکل وجود دارد که بر چه اساسی و با چه نرخی تعیین شود. به عقیده من بهترین راه حل همان نرخ تنوپذیز که بیشترین آن خورشید خانگی است، می باشد که این نرخ را باید به پرمصرف ها تحمیل کرد.

این کارشناس انرژی در ادامه با اشاره به یارانه های پنهان در انرژی گفت: در بحث یارانه های پنهان انرژی اندکی چالش وجود دارد. اگر این یارانه ها را دلاری حساب کنیم در آن فرق وجود دارد تا زمانی که آن را ریالی حساب کنیم. بالا و پایین شدن حامل های انرژی نیز در این مقادیر بسیار اثر دارد. متاسفانه وقتی بحث یارانه در هر موضوعی مطرح می شود، نظرها به سوی مصرف کنندگان یا همان مردم می رود. در صورتی که باید با یک دید حاکمیتی برای کاهش مصرف از سوی مردم و صنایع پیش برویم و راه های کاهش مصرف نرخی یا انرژی را در پیش بگیریم. البته این را هم باید در نظر بگیریم که کشورهایی مثل چین و هند آن ها هم یارانه پنهان فراوانی در بحث انرژی پرداخت می کنند. پس این موضوع درست نیست که بخواهیم یک شبه بحث یارانه ها را کاهش دهیم.

وی در ادامه افزود: در بحث استراخ رمز ارزها نیز با همان بحث رعایت الگوی مصرف به دلیل این که مصارف این افراد بسیار زیاد است، در پله های بالای مصرف قرار می گیرند و با همان روش پلکانی می توان از این افراد نرخ انرژی های تنوپذیر را دریافت کرد.

آزاد شهرکی در انتها پیرامون جلوگیری از مسائل قطعی گاز در زمستان شرح داد: با توجه به این که فصل زمستان در پیش است و مشکل جدی کشور در بحث انرژی موضوع گاز خواهد شد، لازم است که دولت تدابیر خوبی بیندشید تا مثل فصل تابستان ماجرای قطعی های مداوم پیش نیاید . یکیاز این راه ها واقعی سازی قیمت گاز پر مصرف هاست. برای مثال در بحث برق نیز این مشکل پرمصرف ها را داریم ولی افرادی که بالای 200 کیلووات بر ساعت برق مصرف می کنند را پر مصرف می دانیم و طبق الگوی جهانی مصرف برق غلط است چرا که باید الگو به گونه ای باشد که بیشتر افراد را به عنوان مصرف کننده عادی در بگیرد. راه حلهای بهینه سازی نیز بسیار موثر است. برای مثال دوجه داره شدن پنجره ها در بحث کاهش مصرف گاز بسیار پراهمیت است یا استفاده از دستگاه هایی که برچسپ استاندارد و انرژی مصرف درست را دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1345

به "آزادشهرکی: تعرفه گذاری پلکانی تقریبا در کشور در حال اجراست ، کمبود نیروگاه ها و مصرف بالا؛ علت قطعی برق در تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادشهرکی: تعرفه گذاری پلکانی تقریبا در کشور در حال اجراست ، کمبود نیروگاه ها و مصرف بالا؛ علت قطعی برق در تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید