چگونه بدون تلسکوپ ایستگاه فضایی را از زمین رصد کنیم؟

به گزارش اخبار مشروح، ایستگاه فضایی بین المللی هر 90 دقیقه یک بار به دور مدارکره زمین می چرخد و به دلیل درخشش خود افراد با استفاده از ابزار های ویژه و صرف اندکی وقت می توانند آن را درآسمان شب مشاهده نمایند.

چگونه بدون تلسکوپ ایستگاه فضایی را از زمین رصد کنیم؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از earthsky، امروزه انواع ماهواره ها، کاوشگرها، تلسکوپ ها و موشک های فضایی در مدارکره زمین و فضای عمیق به جست و جو درباره اسرار هستی می پردازند. انسان بر روی زمین بدون چشم مسلح قادر به شناسایی این وسایل نیست و حتماً احتیاجمند استفاده از تجهیزات ویژه است.

اما بعضی تجهیزات فضایی که در مدار های نزدیک به سطح کره زمین قرار دارند را می توان بدون احتیاج به استفاده از دوربین دو چشمی یا تلسکوپ از روی زمین مشاهده کرد.

امروزه بسیاری عوامل از جمله آلودگی هوا، ساخت ساختمان های عظیم درکلان شهر ها و شرایط جوی مانع از توان رصد بالای انسان برای مشاهده اجرام آسمانی می گردد.

اگر تمایل دارید ایستگاه فضایی بین المللی را هر لحظه درآسمان رصد کنید می توانید از ویژگی ناسا به نام Spot the Station در وبگاه https://spotthestation.nasa.gov بهره ببرید.

همچنین نرم افزاری به نام ISS Detector با قابلیت نصب برروی انواع تلفن های همراه با سیستم عامل های اندروید و آی او اس وجود دارد که به گفته توسعه دهندگان آن با درصد بالایی امکان رد یابی و شناسایی ایستگاه فضایی بین المللی وجود دارد.

پیش تر نرم افزار ها و وبگاه هایی برای مشاهده ایستگاه فضایی وجود داشت که استفاده و نصب آن ها برای افراد غیرمتخصص سخت بود، اما به تازگی قابلیت رصد توسط خود ناسا برای علاقه مندان ایجاد شده است تا به راحتی بتوانند به مشاهده ایستگاه فضایی بپردازند.

برای تماشای ایستگاه فضایی بین المللی، درآسمان شب، پس از نصب نرم افزار یا استفاده از وبگاه می توانید موقعیت مکانی آن در زمانی که نزدیک به محل اقامت شماست را پیدا کنید و آنگاه با نگاه درآسمان شب بخش بیرونی و درخشان ایستگاه فضایی که در اثر بازتابش نور خورشید بر پنل های خورشیدی ایستگاه فضایی است را مشاهده کنید.

ایستگاه فضایی بین المللی با سرعت 17.500 مایل درساعت برابر با 28، 968 کیلومتر در ساعت حرکت می نماید به همین دلیل دربازه زمانی اندکی ازافق دید منطقه ای شما خارج می گردد.

کارشناسان با انجام آنالیز های خود دریافته اند ایستگاه فضایی بین المللی درطی یک هفته یک الی دو بار در طول روز دریک منطقه خاص دارای موقعیت جغرافیایی قابل مشاهده است.

ایستگاه فضایی بین المللی در مداری درفاصله 400 کیلومتری از سطح زمین قراردارد و به گفته کارشناسان سومین شی درخشان درآسمان شب است. با وجود آنکه درفضا تعداد زیادی ماهواره وجود دارد، اما به دلیل سرعت بالا و درخشش ایستگاه فضایی به خوبی از روی زمین قابل مشاهده است.

مسیرایستگاه فضایی بین المللی به گونه ای است که بیش از 90 درصد ازجمعیت کره زمین می توانند آن را در طول شب مشاهده نمایند.

مرکز فضایی جانسون ناسا در هوستون آمریکا محل ایستگاه فضایی را در بیش از 6700 مکان مختلف در سراسر دنیا چندین بار در طول هفته ردیابی می نماید.

مقام های ناسا اعلام نموده اند بهترین زمان ها برای مشاهده ایستگاه فضایی بین المللی درآسمان شب در زمان طلوع و غروب خورشید است و می توان چراغ های روشن آن را در آسمان مشاهده کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 760

به "چگونه بدون تلسکوپ ایستگاه فضایی را از زمین رصد کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بدون تلسکوپ ایستگاه فضایی را از زمین رصد کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید