علت افزایش قیمت ها در بهار سال جاری

به گزارش اخبار مشروح، رئیس کل بانک مرکزی گفت: همه افزایش قیمت ها در بهار سال جاری، صرفاً به رشد پایه پولی و نقدینگی مربوط نمی گردد. افزایش انتظارات تورمی، متأثر از عوامل غیر پولی و عملکرد سایر بازارها نیز در افزایش فشارهای تورمی نقش داشته اند.

علت افزایش قیمت ها در بهار سال جاری

به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی در پستی اینستاگرامی درباره متغیرهای پولی نوشت: بانک مرکزی تمام کوشش خود را برای کنترل میان مدت و بلند مدت رشد متغیرهای پولی و مدیریت نرخ سود، برای کنترل و مهار تورم بکارگرفته است و با وجود تمامی موانع و محدودیت ها ازهمه ابزارهای خود برای تحقق تورم هدف گذاری شده، برای یکسال آینده استفاده می نماید.

وی ادامه داد: قضاوت درخصوص عملکرد بانک مرکزی، بایستی در چارچوب محیط اقتصاد کلان و شوک های وارده به اقتصاد و همچنین بر مبنای ابزارها، اختیارات و درجه استقلال بانک مرکزی باشد.

همتی اضافه نمود: خرید بخشی از منابع ارزی صندوق توسعه ملی، جهت تأمین کسری بودجه توسط بانک مرکزی (آنچنان که در بودجه سال 98 تکلیف شد) در شرایط تحریمی، تأمین کسری بودجه از محل پایه پولی است.این روش، در کوتاه مدت، همانند استقراض از بانک مرکزی خواهد بود.لذا، بانک مرکزی به حکم وظیفه، نظر کارشناسی خود را درخصوص آثار احتمالی ناخوشایند این روش تأمین بودجه، گزارش نموده بود.

در ادامه رئیس کل بانک مرکزی روش هایی که سال جاری دولت محترم برای تأمین کسری بودجه به وسیله فروش سهام دولتی و نیز انتشار اوراق بدهی بکارگرفته است، در شرایط تداوم فشار حداکثری، روش های مناسبی برای تأمین منابع لازم از نقدینگی موجود در جامعه و بدون فشار به پایه پولی است و درصورت تداوم، یاری خوبی به بانک مرکزی در نیل به هدف مهار تورم خواهد بود.

وی در خاتمه گفت: همه افزایش قیمت ها در بهار سال جاری، صرفاً به رشد پایه پولی و نقدینگی مربوط نمی گردد. افزایش انتظارات تورمی، متأثر از عوامل غیر پولی و عملکرد سایر بازارها نیز در افزایش فشارهای تورمی نقش داشته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 595

به "علت افزایش قیمت ها در بهار سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت افزایش قیمت ها در بهار سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید