برنامه استفاده از ظرفیت همسالان در پیشگیری از اعتیاد تدوین شد

به گزارش اخبار مشروح، مسعود شکوهی گفت: برنامه یاریگران زندگی با هدف ظرفیت سازی برای جلب مشارکت همسالان در پیشگیری اولیه از اعتیاد و رفتار های پرخطر، طراحی و تدوین شده است.

برنامه استفاده از ظرفیت همسالان در پیشگیری از اعتیاد تدوین شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مسعود شکوهی گفت: برنامه کانون یاریگران زندگی، به عنوان یکی از برنامه های ذیل کلان برنامه یاریگران زندگی که در جلسه 136 ستاد مبارزه با موادمخدر به تصویب رسیده است، با هدف ظرفیت سازی برای جلب مشارکت همسالان در پیشگیری اولیه از اعتیاد و رفتار های پرخطر، طراحی و تدوین شده است.

وی ادامه داد: در این برنامه کوشش بر این است با تشکیل و شبکه سازی همیاری های دانش آموزان و ذی نفعان مدرسه و محله، همچنین با توانمندسازی ایشان در زمینه پیشگیری اولیه از اعتیاد و رفتار های پرخطر، زمینه ای فراهم شود که دانش آموزان، به همراه والدین، مدرسه و ذی نفعان محلی، تمامی فرایند شناسایی رفتار های پرخطر دانش آموزان تا تدوین راه حل های پیشگیرانه، طراحی، حمایت جویی، اجرا و مستندسازی پروژه های کوچک مدرسه ای را خود برنامه ریزی و مدیریت کنند.

شکوهی خاطر نشان کرد: بر همین اساس و در راستای اجرای فعالیت کانون یاریگران زندگی، ذیل برنامه ارتقای مهارت های اجتماعی دانش آموزان، از زیرنظام راهبری و مدیریت تربیتی و برنامه های ابلاغی، همچنین به منظور اجرای بسته تحولی پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش این دستورالعمل، با توجه به درس های آموخته شده، همچنین با رعایت و ملاحظه مقتضیات و شرایط خاص مدارس در دوره کرونا، طراحی و اجرا می شود.

وی به برخی از تغییرات این دستورالعمل اشاره کرد و گفت: در بخش چارچوب گسترش نرخ پوشش، ارتقاء کیفیت برنامه، هویت بخشی و شبکه سازی، حمایت جویی، اجرا و مستندسازی پروژه های کوچک از جمله این تغییرات است.

شکوهی در بخش سیاست های اجرایی نیز به توجه به خانواده، فضای مجازی و بویژه شبکه شاد، متناسب سازی اجرای برنامه با مقتضیات و شرایط بهداشتی مدیریت بیماری کرونا اشاره کرد.

وی همچنین در بخش فرایند به ظرفیت سازی، آموزش، تشکیل کانون، هویت بخشی و شبکه سازی اشاره کرد.

مدیر کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی به تغییرات در بخش فعالیت های رشد مدار اشاره کرد و افزود: منظور از فعالیت های رشد مدار، آن دسته از فعالیت هایی هستند که از طریق آموزش و فرهنگ سازی، موجب رشد مهارت های خودمراقبتی در بین دانش آموزان، والدین، کارکنان و نیز سطح مدرسه می شود که شامل آموزش، ترویج، مشاوره همتایان است.

این مقام مسئول گفت: فعالیت های جامعه محور نقطه ثقل این برنامه است. در این بخش، کانون های یاریگران زندگی، تمامی فرایند شناسایی مخاطرات مدرسه تا معین راه حل، طراحی پروژه، حمایت جویی و اجرای آن را به اجرا می گذارند.

وی به تدوین نیمرخ چالش ها فرصت های مدرسه اشاره کرد و گفت: در قالب این بخش، اقداماتی مانند برگزاری جلسات بحث گروهی درباره مخاطرات تهدید کننده دانش آموزان در مدرسه و محله، تهیه پیش نویس فهرست مخاطرات، ترسیم مخاطرات بر روی یک برگه کاغذ A 4 یا A 3 به نام درخت مسائل / آسیب ها صورت می گیرد.

مدیر کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی ادامه داد: در تدوین نیمرخ راه حل ها و ایده ها اقداماتی از جمله برگزاری جلسات، تهیه پیش نویس و ترسیم درخت راه حل ها از آنهاست.

وی در ادامه این مصاحبه به بیان کامل این تغییرات پرداخت و گفت: نظارت و ارزیابی این برنامه ها در سامانه تسما صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 643

به "برنامه استفاده از ظرفیت همسالان در پیشگیری از اعتیاد تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه استفاده از ظرفیت همسالان در پیشگیری از اعتیاد تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید