محبی: وابستگی بودجه به نفت ریشه مسائل مالی ، مالیات بر مجموع درآمد راه چاره کاهش فشار مالیاتی از دوش فراوری

به گزارش اخبار مشروح، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: از مهمترین پایه های مالیاتی که باید هرچه سریع تر اجرایی گردد، مالیات بر مجموع درآمد افراد است که می تواند ضمن کاهش وابستگی کشور به نفت فشار مالیاتی بخش فراوری را کاهش دهد.

محبی: وابستگی بودجه به نفت ریشه مسائل مالی ، مالیات بر مجموع درآمد راه چاره کاهش فشار مالیاتی از دوش فراوری

بهروز محبی نجم آبادی؛ سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار مالی خبرنگاران درباره لزوم دریافت مالیات بر مجموع درآمد (PIT) گفت: یکی از مسائل اصلی اقتصاد ایران که در بودجه 1400 هم به خوبی نمایان می باشد، وابستگی بیش از حد به درآمدهای نفتی است. کاهش منابع درآمدی این بخش و ایجاد منابع پایدار درآمدی الزامی است.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین محل های ایجاد منابع درآمدی پایدار مالیات است. البته نه به این صورت که به تولیدکنندگان فشار بیاوریم از آن ها مالیات زیادی بگیریم. بلکه باید از فرارهای مالیاتی جلوگیری گردد و چتر مالیاتی کشور را به وسیله ایجاد پایه های مالیاتی جدید، گسترده تر کنیم.

نماینده مردم سبزوار درباره اهمیت دریافت مالیات بر جمع درآمد (PIT) گفت: یکی از مهمترین پایه های مالیاتی که باید هرچه سریع تر پیاده و اجرایی گردد، مالیات بر مجموع درآمد افراد است. مالیات بر مجموع درآمد افراد می تواند ضمن کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی فشار مالیاتی بخش های تولیدی کشور را کاهش دهد و زمینه بهبود شرایط آن ها را به دنبال داشته باشد.

وی در ادامه اضافه نمود: مالیات حقوق کارکنان بخش دولتی و خصوصی، مالیات مشاغل، مالیات مستغلات و مالیات بر درآمد اتفاقی، همگی اجزای مهم مالیات بر مجموع درآمد هستند.

وی در سرانجام توضیح داد: امیدواریم هرچه سریع تر شاهد پیاده سازی این پایه مالیاتی جدید در کشور باشیم. در تمام کشورهای توسعه یافته نیز مالیات بر جمع درآمد افراد وجود دارد. نسبت مالیات به درآمد ناخالص ملی در کشورهای اروپایی بالای 25 درصد و در همسایگی ما یعنی ترکیه 20 درصد است اما متاسفانه این شاخص در ایران حدود 6 درصد است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 894

به "محبی: وابستگی بودجه به نفت ریشه مسائل مالی ، مالیات بر مجموع درآمد راه چاره کاهش فشار مالیاتی از دوش فراوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محبی: وابستگی بودجه به نفت ریشه مسائل مالی ، مالیات بر مجموع درآمد راه چاره کاهش فشار مالیاتی از دوش فراوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید