شمار نظامیان آمریکا در عراق و افغانستان به نصف کاهش می یابد

به گزارش اخبار مشروح، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، مقامات پنتاگون پیش بینی می نمایند که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در هفته جاری فرمانی صادر خواهد نمود که به موجب آن، شمار نیروهای نظامی آمریکا در خاک عراق و افغانستان تا اواسط ماه ژانویه 2021 به نصف کاهش خواهد یافت.

شمار نظامیان آمریکا در عراق و افغانستان به نصف کاهش می یابد

سی اِن اِن نیز به نقل از دو مقام ایالات متحده گزارش داد که پنتاگون پیش از این با صدور اطلاعیه ای به فرماندهان نیروهای نظامی آمریکا در خاک این دو کشور دستور داد که برنامه ریزی برای کاهش نیروها در عراق و افغانستان (هر کدام به 2،500 نفر) تا پانزدهم ژانویه را شروع نمایند.

روزنامه واشنگتن پست نیز هفته گذشته گزارش داد که در اوایل ماه میلادی جاری، مارک اسپر وزیر دفاع برکنار شده ایالات متحده با ارسال یادداشتی محرمانه به کاخ سفید در خصوص خروج سریع نیروها از خاک افغانستان هشدار داد. این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا در ماه اکتبر در یک پیغام توئیتری نوشت که تمام نیروهای نظامی آمریکا باید تا کریسمس به کشور خود بازگردند.

با این حال، اسپر نسبت به کاهش حضور نظامی آمریکا به کمترین میزان ممکن در خاک افغانستان آنهم در میانه گفتگوهای صلح با نیروهای طالبان ابراز نگرانی کرد. وی همچنین توجه ترامپ را به تشدید خشونتها از جانب طالبان و بروز خطر احتمالی برای نیروها و متحدان به جامانده در این کشور جلب کرد.

در واقع، ترامپ در کوشش است تا به وعده خود برای خاتمه دادن به طولانی ترین جنگ در تاریخ ایالات متحده عمل کند. به همین دلیل، پس از حصول توافق میان طالبان و ایالات متحده در فوریه گذشته، شمار نیروهای نظامی آمریکا در ماه ژوئیه به 8،600 تن کاهش یافت و انتظار می رود که 4،000 نیروی دیگر نیز در فصل پاییز خاک افغانستان را ترک نمایند.

تا اوایل سال آینده میلادی نیز سهم نیروهای نظامی آمریکا در خاک افغانستان احتمالاً به 2،500 نیرو کاهش خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 775

به "شمار نظامیان آمریکا در عراق و افغانستان به نصف کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمار نظامیان آمریکا در عراق و افغانستان به نصف کاهش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید