در بازار نفت چه خبر است؟

به گزارش اخبار مشروح، قیمت نفت خام شاخص برنت و دبی در هفته گذشته تحت تأثیر افزایش تنش ها در منطقه خاورمیانه و بهبود چشم انداز تقاضای نفت روندی افزایشی داشت. این در حالی بود که قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت روندی کاهشی را دنبال کرد. انتظار انعقاد تفاهم نامه تجاری میان چین و آمریکا در هفته های پیشرو یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر تقویت تقاضای نفت و رشد مالی بوده، البته در بازار آمریکا شرایط متفاوت است.

در بازار نفت چه خبر است؟

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت تراکت ریسو از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ تراکت های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، در هفته گذشته سطح ذخیره سازی نفت خام آمریکا به شدت افزایش داشت و به431 میلیون بشکه رسید. این موضوع به طور عمده تحت تأثیر کاهش صادرات آمریکا بوده، البته در همین مدت تعداد دکل های فعال حفاری نفت در آمریکا 11 دستگاه کاهش داشت و به 659 دستگاه رسید که بیش تر آن در منطقه پرمین بوده است.

کاهش فراوری نفت خام اوپک در ماه دسامبر 2019

بر اساس گزارش آرگوس، فراوری نفت خام اوپک در ماه دسامبر 2019 برابر 170 هـزار بشکه در روز کاهش داشت و 29.67 میلیون بشکه در روز رسید. با این احتساب متوسط فراوری نفت خام سالانه اوپک برابر 29.92 میلیون بشکه در روز است. میزان پایبندی اوپک در ماه دسامبر 2019 برابر 150 درصد برآورد شده که پنج درصد از متوسط پایبندی کشورهای اوپک در سال 2019بیشتر است.

در ماه دسامبر فراوری نفت خام عربستان 110 هزار بشکه در روز کاهش داشت که باعث شد سطح فراوری این کشور 840 هـزار بشکه در روز کمتر از تعهد فراوری 10.63 میلیون بشکه در روز باشد. میزان صادرات نفت خام عربستان در ماه دسامبر 2019 برابر 6.6 میلیون بشکه در روز گزارش شده است و انتظار می رود که در فاصله ماه ژانویه تا آوریل 2020 چهار پالایشگاه این کشور با ظرفیت پالایشی 1.59 میلیون بشکه در روز نفت خام وارد دوره تعمیرات دوره ای شوند که باعث کاهش بیشتر فراوری نفت این کشور خواهد شد.

اما در عین حال راه اندازی مجدد میادین خشکی وفرا (با ظرفیت فراوری 250هـزار بشکه در روز) و میدان فلات قاره خفجی (با ظرفیت 300هـزار بشکه در روز) در منطقه بی طرف، تأثیری را در پایبندی کشورهای عربستان و کویت در چند ماه آینده نخواهد داشت. به نظر می رسد که این میادین تا انتها سال 2020 به ظرفیت کامل فراوریی خودنخواهند رسید. یکی از مهمترین عوامل کاهش فراوری نفت اوپک در ماه دسامبر افت مجدد فراوری نفت خام در لیبی بوده است. میدان نفتی الفیل در لیبی در ماه دسامبر 2015 به دلیل مسائل فنی و بدی آب و هوا برای 6 روز با توقف فراوری روبرو شد.

تداوم مازاد عرضه نفت خام در سه ماهه اول 2020

از ابتدای ماه ژانویه 2020 اوپک باید به توافق جدید خود پایبند بوده و میزان کاهش فراوری خود را افزایش دهد تا از شکل گیری مازاد عرضه نفت در بازار جلوگیری کند. بر اساس پیش بینی آژانس بین المللی انرژی حتی با وجود پایبندی کامل کشورهای اوپک و مشارکت کننده غیراوپک به توافق مذکور، بازار نفت در سه ماهه اول سال با مازاد عرضه حدود 700 هـزار بشکه در روز رو به رو خواهد بود.

بر اساس اظهارات دبیرکل اوپک این مازاد عرضه در فاصله ماه های آوریل تا ژوئیه به 900 هـزار بشکه در روز نیز خواهد رسید که فشار قابل توجهی را بر کاهش قیمت های نفت خواهد آورد. به نظر می رسد کاهش فراوری نفت عراق در ماه های اخیر اهمیت زیادی را در این رابطه دارد.

طبق اعلام مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، فراوری نفت خام عراق در ماه دسامبر 2019 برابر 4.57 میلیون بشکه در روز گزارش شده است که نشان دهنده چهارمین ماه کاهش پیاپی فراوری نفت آن کشور است، اگر چه همچنان از تعهدات فراوریی این کشور 60 هزار بشکه در روز فراتر است. به نظر می رسد نیجریه و آنگولا علیرغم وجود توافق جدید برای کاهش فراوری، نیز در کوشش هستند تا فراوری نفت خود در بازار را افزایش دهند. البته در این میان نباید موضوع ناآرامی جدید شکل گرفته در لیبی بر علیه دولت مرکزی را از نظر دور داشت. با وجود اینکه این اقدامات هنوز تأثیری بر فراوری لیبی نگذارده، اما به نظر می رسد که پتانسیل تأثیرگذاری آن بسیار بالاست.

تعمیرات پالایشی گسترده در منطقه خاورمیانه و کاهش قیمت نفت دبی

شروع تعمیرات دوره ای پالایشگاه ها در منطقه خاورمیانه باعث شده است تا میزان عرضه نفت خام متوسط و ترش افزایش یافته و شیب بکواردیشن برای نفت خام شاخص دبی به تدریج کاهش یابد. با وجود آنکه اختلاف قیمت نفت خام دبی در سررسیدهای یک ماهه و سه ماهه به دنبال حمله به تأسیسات عربستان و سپس کاهش فراوری نفت عربستان و امارات به سه دلار در هر بشکه رسیده بود، اما همراه با تحولات جدید و شروع دوره تعمیرات پالایشگاهی در منطقه خاورمیانه این اختلاف قیمت به دو دلار در هر بشکه رسیده است.

در حال حاضر پالایشگاه جبیل عربستان با ظرفیت پالایشی 460 هـزار بشکه در روز از 13 ژانویه تا 29 فوریه به تعمیرات دوره ای می رود. پالایشگاه ینبوع با ظرفیت 40 هـزار بشکه در روز از یک فوریه تا 15 مارس دارای تعمیرات دوره ای است. آرامکو نیز پالایشگاه بزرگ ربیق با ظرفیت پالایشی 400 هـزار بشکه در روز را از 14 فوریه تا 9 آوریل به تعمیرات دوره ای می برد. پالایشگاه رویس در امارات متحده عربی با ظرفیت 417 هـزار بشکه در روز نیز از ماه فوریه تا آوریل تعمیرات دوره ای خواهند داشت. به این ترتیب عرضه نفت خام های متوسط و ترش خاورمیانه به بازار نفت به ویژه آسیاپاسفیک تقویت خواهد شد و همین امر می تواند قیمت نفت خام دبی را در ماه های آینده به شدت کاهش دهد.

تغییر در جریان تجارت فرآورده های نفتی به دلیل تعمیرات دوره ای پالایشی

به دلیل شروع تعمیرات پالایشی دوره ای گسترده در منطقه خاورمیانه شاهد تغییر در مسیرهای تجارت فرآورده های نفتی بوده ایم. عربستان سعودی صادرات گازوئیل خود به شمال غربی اروپا را به میزان 60 هـزار بشکه در روز کاهش داده و آن را به 100 هـزار بشکه در روز رسانده است. این اقدام به دلیل تعمیرات در پالایشگاه جبیل عربستان اتفاق افتاده است. به نظر می رسد پالایشگران هندی و آمریکایی این کمبود در عرضه گازوئیل به بازار اروپا را جبران نموده اند.

در عین حال عربستان برای جبران کمبود بنزین در ماه های آینده از بازار اروپا واردات خواهد داشت. این کشور چهار محموله بنزین را برای تحویل در ماه جاری میلادی خریداری نموده است. شرکت های بی پی و شل نیز محموله هایی را به مقصد خاورمیانه بارگیری نموده اند. شرکت ویتول نیز یک محموله 80 هزار تنی بنزین را به مالت ارسال نموده است. به این ترتیب به نظر می رسد که ساختار بازار نفت خام و فرآورده های نفتی در سه ماهه اول سال 2020 به شدت تحت تأثیر تعمیرات پالایشی گسترده در خاورمیانه خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 175

به "در بازار نفت چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بازار نفت چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید