داده&zwnjهای ایمنی واکسن فایزر منتشر شد

به گزارش اخبار مشروح، جزییات مشروح مربوط به واکسن فایزر که اف دی اِی منتشر نموده نشان می دهد که واکسن کووید-19 در 95 درصد دریافت کنندگان مصونیت ایجاد می نماید که همان نتایجی است که شرکت فایزر منتشر نموده بود.

داده&zwnjهای ایمنی واکسن فایزر منتشر شد

یک سازمان دولتی در آمریکا تایید نموده است که واکسن کووید-19 شرکت فایزر/بیواِن تِک 95 درصد ایمنی ایجاد می نماید؛ نتیجه ای که راه را برای صدور مجوز استفاده اضطراری از این واکسن هموار می نماید. سازمان مواد دارویی و غذایی آمریکا، اف دی اِی، گفت که در خصوص ایمنی این واکسن به مسئله ای برخورد ننموده است.

بریتانیا از روز سه شنبه تزریق این واکسن در سطح عمومی را آغاز کرد. اف دی اِی روز پنجشنبه برای اعلام تصمیم رسمی خود جلسه خواهد داشت. این سازمان هنوز به واکسن فایزر مجوز نداده، اما سندی را منتشر نموده که می گوید اطلاعات به دست آمده از کارآزمایی آن با توصیه های تصریح شده در راهنمای استفاده اضطراری از یک واکسن سازگاری دارد.

سازمان ناظر بر مقررات این نوع محصولات در بریتانیا، ام اچ آر اِی، هفته پیش به استفاده از این واکسن مجوز داده بود. هر دو کشور پیشاپیش به داده های ایمنی و کارآمدی واکسن دسترسی داشته اند. دکتر آنتونی فاچی، کارشناس ارشد دولت آمریکا در امور بیماری های واگیردار، هفته پیش از اظهاراتی ظاهرا انتقادآمیز از فرایند تصدیق این واکسن در بریتانیا پوزش خواست.

او در آن موقع گفت که فرآیند صدور مجوز در آمریکا از نوعی است که بیش از بریتانیا وقت می برد؛ و این منعکس نماینده واقعیت است. منظور من این نبود که بگویم این فرایند (در بریتانیا) با بی دقتی اجرا شده هرچند حرفم این طور جلوه کرد.

او در اظهار نظر اولیه اش در این مورد گفته بود که آمریکا فقط چند روز در این فرآیند از بریتانیا عقب است.

جزییات مشروح مربوط به واکسن فایزر که اف دی اِی منتشر نموده نشان می دهد که واکسن کووید-19 در 95 درصد دریافت نمایندگان مصونیت ایجاد می نماید که همان نتایجی است که شرکت فایزر منتشر نموده بود. هرچند برای حفاظت کامل باید دو دوز از آن تزریق گردد، اما تزریق اول موارد شدید بیماری را 89 درصد کم کرد.

این واکسن همچنین در کسانی که قبلا مبتلا شده بودند همین اندازه مصونیت ایجاد کرد. این سند بیان می نماید که بیشترین عوارض جانبی مشاهده شده در اثر واکسن شامل درد، قرمز و متورم شدن محل تزریق (عمدتا در بازو) بود. پس از آن دریافت نمایندگان برای مدت کوتاهی خستگی مفرط، سردرد و درد عضلانی را تجربه کردند.

اما ورای این عوارض خفیف، تفاوت قابل توجهی در شرایط سلامتی افرادی که واکسن زده بودند با گروه های کنترل در این مطالعه مشاهده نشد. زنان باردار و افراد زیر 16 سال در این مطالعات شرکت نداشتند، برای همین واکسن فعلا برای این دو گروه تایید نخواهد شد.

سازمان های اعمال مقررات در بریتانیا و آمریکا فرآیند های کمی متفاوتی را در صدور مجوز واکسن دنبال می نمایند. اگر واکسن در آمریکا مجوز بگیرد همچنان برای اطمینان از ایمنی زیر نظر خواهد بود.

منبع: فرادید
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 817

به "داده&zwnjهای ایمنی واکسن فایزر منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داده&zwnjهای ایمنی واکسن فایزر منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید