خبرنگاران روزانه 21 تن پسماند بیمارستانی در مشهد دفن بهداشتی می شود

به گزارش اخبار مشروح، مشهد- خبرنگاران- مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد گفت: این سازمان روزانه 19 تا 21 تن پسماند بیمارستانی را از 32 بیمارستان این شهر جمع آوری و دفن بهداشتی می کند.

خبرنگاران روزانه 21 تن پسماند بیمارستانی در مشهد دفن بهداشتی می شود

ابوالفضل کریمیان روز دوشنبه در نشست علنی شورای اسلامی شهر مشهد اضافه نمود: تا سال 97 هیچ متولی در خصوص جمع آوری و بی خطرسازی پسماندهای عفونی وجود نداشت و سازمان مدیریت پسماند خارج از وظایف خود جمع آوری و دفن بهداشتی این نوع پسماند را انجام می داد که در زمینه هزینه این اقدام اختلافات بسیار بین این سازمان، بیمارستان ها و سایر مراکز تولیدکننده پسماند عفونی وجود داشت.

وی ادامه داد: با پیگیری های اجرا شده، مجوز ورود بخش خصوصی برای جمع آوری و بی خطرسازی پسماندهای عفونی مطب ها و کلینیک ها صادر شد و دو شرکت مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این زمینه فعالیت خود را آغاز کردند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد گفت: با ساماندهی این امر تعداد مطب های زیرپوشش جمع آوری و بی خطرسازی پسماند عفونی از 100 مطب در سال 97 به هزار و 300 مطب در حال حاضر رسید که زباله های عفونی آنها توسط این دو شرکت بخش خصوصی جمع آوری و بی خطر می شود.

وی اضافه نمود: جمع آوری و دفن زباله های بیمارستان ها نیز برعهده سازمان مدیریت پسماند است و دفن بهداشتی پسماندهای بیمارستانی طبق قرارداد به صورت کاملا بهداشتی در سایت ویژه انجام می شود.

کریمیان در باره ساماندهی سگ های ولگرد نیز ادامه داد: متولی این موضوع ، کارگروه کنترل حیوانات ناقل بیماری در فرمانداری مشهد است و از ابتدای سال چهار جلسه در این خصوص تشکیل و سازمان های مختلف وظیفه خود را پذیرفته اند.

وی گفت: در سال های گذشته و تا قبل از ساماندهی این موضوع، روزانه هزار و 500 سگ ولگرد در محل نگهداری آنها در جاده میامی وجود داشت اما با ساماندهی این موضوع، سگ های جمع آوری شده از سطح شهر دارای شناسنامه می شوند و پس از واکسیناسیون با کمک سازمان های مردم نهاد در اختیار افرادی که به سگ های نگهبان نیاز دارند، قرار می گیرند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد اضافه نمود: در حال حاضر حدود 130 سگ در این محل نگهداری می شود.

وی همچنین ادامه داد: در سال جاری روزانه 225 تن زباله خشک از سطح شهر مشهد جمع آوری می شود.

کریمیان با اشاره به هوشمندسازی تفکیک زباله خشک از مبداء گفت: میزان مشارکت شهروندان در تفکیک زباله از مبداء تا سال گذشته 11 درصد بود اما با اجرای هوشمندسازی تفکیک از مبداء در دو منطقه شهری مشهد این میزان افزایش یافت.

وی اضافه نمود: تا قبل از اجرای این طرح میزان مشارکت شهروندان در تفکیک زباله از مبداء سه و نیم کیلو در روز بود که با اجرای این طرح این میزان به 9 کیلو افزایش یافت.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد ادامه داد: از این رو مقرر شد با ورود بخش خصوصی، طرح تفکیک زباله از مبداء با مشارکت بخش خصوصی تا یک ماه آینده در تمان نقاط شهر اجرا شود.

وی گفت: انبارهای غیر مجاز بازیافت زباله در حاشیه شهر از دیگر معضلات است، در محدوده خدمات شهری حق نظارت داریم اما در خارج از محدوده شهری نمی توانیم اقدامی انجام دهیم.

کریمیان اضافه نمود: برای جلوگیری از فعالیت انبارهای غیرمجاز بازیافت زباله، انبار مکانیزه بازیافت پسماند با ظرفیت روزانه 50 تن پسماند راه اندازی و به بخش خصوصی واگذار شد.

وی ادامه داد: همچنین ساخت انبار جدید مکانیزه با ظرفیت روزانه 120 تن پسماند برای واگذاری به بخش خصوصی در دستور کار است و تلاش می شود، بازیافت زباله به سوی انبارهای بهداشتی سوق داده شود.

روزانه 2 هزار تن زباله در کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد جمع آوری می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 600

به "خبرنگاران روزانه 21 تن پسماند بیمارستانی در مشهد دفن بهداشتی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روزانه 21 تن پسماند بیمارستانی در مشهد دفن بهداشتی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید