بروز بیماری مزمن کبدی در افراد مبتلا به کرونا

به گزارش اخبار مشروح، محققان هشدار دادند که تعداد بیشتری از بیماران کرونایی بستری در بیمارستان در معرض بیماری مزمن کبدی نادر موسوم به کُلانژیت اسکلروزان هستند.

بروز بیماری مزمن کبدی در افراد مبتلا به کرونا

به گزارش خبرنگاران، محققان بیمارستان های دانشگاهی لوون بلژیک هشدار می دهند که بیماران کرونایی شدید بستری در بیمارستان دچار یک عارضه نادر کبدی شدند که به اسم کلانژیت اسکلروزان شناخته می گردد.

هنوز معلوم نیست که آیا این افزایش ناگهانی در چنین عوارض کبدی می تواند به عفونت نوع خاصی مرتبط باشد یا خیر، اما دانشمندان معتقدند چنین رابطه ای وجود دارد.

در مطالعه بالینی، چهار بیمار مبتلا به کووید 19 شدید دچار عارضه ای شبیه کلانژیت اسکلروزان ثانویه، یک بیماری التهابی کبدی، شدند.

این مطالعه شامل چهار مرد 48 تا 68 ساله بود که طبق گفته محققان به تهویه مکانیکی طولانی مدت، پشتیبانی کلیه و اکسیژناسیون غشای برون وریدی در 12 هفته اول پاندمی در بلژیک احتیاج داشتند.

تعیین شده است که کووید 19 شدید می تواند منجر به نارسایی چند عضو گردد.

در مطالعه قبلی که به وسیله محققان پزشکی سوئیس صورت گرفته بود، افزایش آسیب مجاری صفراوی که منجر به کلانژیت اسکلروزان ثانویه ناشی از کووید 19 در مقایسه با سایر بیماری های مهم شده است، گزارش شد.

تیم تحقیق تغییرات دقیق آنزیم های کبدی مانند آلکالین فسفاتاز، گاما-گلوتامیل ترانسفراز، آلانین ترانس آمیناز و آسپارتات ترانس آمیناز و بعلاوه بیلی روبین را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

به گفته محققان، RNA کروناویروس و پروتئین نوکلئوکپسید در کلانژیوسیت ها و صفرای بیماران مبتلا به ذات الریه کشنده کووید 19 شناسایی شده است که نشان می دهد ممکن است یک اثر سیتوپاتیک مستقیم رخ دهد.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1201

به "بروز بیماری مزمن کبدی در افراد مبتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بروز بیماری مزمن کبدی در افراد مبتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید