انتقال دومین گروه از پناهجویان روهینگیا به جزیره ای دورافتاده

به گزارش اخبار مشروح، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، بنگلادش در تدارک اعزام دومین گروه از پناهجویان مسلمان روهینگیا به جزیره دورافتاده بهاسان چار در خلیج بنگال است.

انتقال دومین گروه از پناهجویان روهینگیا به جزیره ای دورافتاده

قرار است حدود یک هزار مسلمان که اصالتاً تبعه استان راخین میانمار هستند و از بیم نسل کشی سازمان یافته دولت نایپیداو، به بنگلادش گریخته اند؛ به رغم اعتراض نهادهای حقوق بشری، طی روزهای آینده به این جزیره منتقل شوند. این در حالی است که اوایل ماه میلادی جاری، اولین گروه که شامل یک هزار و 600 پناهجو بود؛ در بهاسان چار مستقر شدند.

دولت بنگلادش می گوید این جابجایی به طور داوطلبانه اجرا شده و هیچ کس برخلاف میل خود؛ منتقل نخواهد شد. این درحالی است که انتقادها بیش از آنکه متوجه دولت داکا باشد؛ علیه میانمار مطرح می گردد که با چشم بستن به روی جنایات نظامیان خود، مانع از بازگرداندن مسلمان روهینگیا به خانه و کاشانه شان می گردد.

پیشتر تام اندروز گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور میانمار، با انتشار بیانیه ای گفته بود: با وجود گذشت بیش از 3 سال، شرایط بازگشت مسلمانان راخینی از بنگلادش به میانمار فراهم نشده است. این شرایط هم برای مسلمانان راخین و هم بنگلادش قابل تحمل نیست.

وی دراین خصوص افزود: آن ها خواهان بازگشت به خانه های خود هستند و سزاوار این نیز هستند. بحران روهینگیا از میانمار شروع شد. بر این اساس دولت میانمار برای انتها دادن به این موضوع مسئولیت حقوقی و اخلاقی دارد.

به گزارش خبرنگاران، ارتش میانمار در 25 آگوست 2017 حملات خود را به منطقه راخین واقع در شمال غربی میانمار شروع کرد. در این حملات هزاران غیرنظامی راخینی جان باخته و حدود 350 روستا توسط ارتش و بوداییان افراطی به آتش کشیده شد.

نحوه برخورد دولت میانمار با مسلمانان روهینگیا که اغلب مورد شکنجه، قتل و آزار جنسی قرار گرفتند به بزرگترین چالش آنگ سان سوچی رهبر حزب حاکم این کشور تبدیل شده که از قرار برنده جایزه صلح نوبل نیز بوده است!

از سال 1970 تا به امروز 84 درصد از جمعیت 2 میلیونی مسلمانان راخین در پی خشونت های ارتش میانمار و بوداییان افراطی به کشورهای همسایه گریخته اند.

سازمان ملل متحد و دیگر سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر، خشونت علیه مسلمانان راخین در میانمار را مصداق پاکسازی قومی و نسل کشی توصیف نموده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 864

به "انتقال دومین گروه از پناهجویان روهینگیا به جزیره ای دورافتاده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال دومین گروه از پناهجویان روهینگیا به جزیره ای دورافتاده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید