ارتش اتیوپی حفاظت از سدالنهضه را به عهده گرفت

به گزارش اخبار مشروح، به دنبال افزایش تنش میان قاهره ، خارطوم و آدیس آبابا درباره آبگیری سد النهضه ارتش اتیوپی حفاظت از سدالنهضه این کشور را به عهده گرفت.

ارتش اتیوپی حفاظت از سدالنهضه را به عهده گرفت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به دنبال بی نتیجه ماندن مذاکرات قاهره، خارطوم و آدیس آبابا درباره آبگیری سد النهضه و فعال سازی این سد، اتیوپی بدون توافق مصر و سودان مرحله اول آبگیری این سد را شروع کرد که با اعتراض شدید قاهره و خارطوم روبرو شد. از آنجایی که بیش از 90 درصد آب مورد نیاز مصر از طریق رودخانه نیل تامین می شود، قاهره اعلام کرده است از تمام راهکارها برای دفاع از منافع ملی (حقابه از رود نیل) مصر استفاده خواهد کرد و حتی حاضر است از گزینه نظامی استفاده کند.

وزارت دفاع اتیوپی با انتشار بیانیه ای در فضای مجازی فیسبوک گفت: ارتش اتیوپی آمادگی دفاع از سدالنهضه در برابر هرگونه تجاوز احتمالی را دارد.

در این بیانیه که به دنبال دیدار برخی از فرمانده هان نظامی اتیوپی از سدالنهضه صادر شد، آمده است: نظامیان اتیوپی بیست و چهار ساعته از سدالنهضه محافظت می کنند تا فعالیت ها در این سد ادامه پیدا کند.

قرار بود مذاکرات قاهره، خارطوم و آدیس آبابا درباره سد النهضه دوشنبه هفته جاری از سرگرفته شود اما این مذاکرات به درخواست سودان یک هفته به تعویق افتاد تا اتیوپی در ساختار تیم مذاکره کننده خود تغییراتی به وجود آورد.

مصر، سودان در اعتراض به طفره رفتن اتیوپی از اجرای توافقات قبلی درباره آبگیری سدالنهضه سه شنبه گذشته (14 مرداد) مذاکرات خود را با آدیس آبابا به حالت تعلیق درآوردند. به دنبال این اقدام، وزارت خارجه اتیوپی گفت: آدیس آبابا نمی تواند توافقنامه ای را امضاء کند که در آن حقابه تعیینی از سد النهضه برای مصر و سودان تعیین شده باشد اما متعهد می شود در صورت بروز خشکسالی مراعات آنها را خواهد کرد.

اختلافات مصر، سودان و اتیوپی درباره بهره برداری از آب رودخانه نیل ریشه در تاریخ و عصر استعمار دارد. بر اساس توافقنامه ای که در سال 1926 امضاء شد، مصر مجاز است سالانه 55 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب از آب نیل بهره برداری کند. این بیشترین میزان بهره برداری از آب این رودخانه محسوب می شود. همچنین مصر مجاز است نسبت به احداث سد و هرگونه پروژه آبی در بالا دست این رودخانه اعتراض کند.

سد النهضه بر روی رودخانه نیل احداث شده و این موضوع سبب اعتراض شدید مصر شده است. دولت اتیوپی برای جلب توافق مصر و سودان در خصوص این سد با آنها وارد مذاکره شده است اما با گذشت سال ها از این مذاکرات، هنوز سه کشور نتوانسته اند به توافقی درباره میزان حقابه، مدت آبگیری سدالنهضه و مسایل حقوقی و مکانیزمی برای برطرف کردن اختلافات دست پیدا کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 615

به "ارتش اتیوپی حفاظت از سدالنهضه را به عهده گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتش اتیوپی حفاظت از سدالنهضه را به عهده گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید