ارتباط تشکیل شبکه های DNA در ریه با شدت ابتلا به کووید 19

به گزارش اخبار مشروح، پژوهشگران بلژیکی و برزیلی در بررسی های خود نشان دادند که تشکیل شبکه های DNA در ریه ها می تواند با شدت ابتلا به کووید-19 در ارتباط باشد.

ارتباط تشکیل شبکه های DNA در ریه با شدت ابتلا به کووید 19

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، شبکه های چسبنده DNA که سلول های ایمنی موسوم به نوتروفیل(Neutrophil) آنها را منتشر می کنند، ممکن است آسیب ناشی از کووید 19 را برای بیشتر بافت های بدن به همراه داشته باشند. بررسی های جدید پژوهشگران بلژیکی و برزیلی نشان می دهد که شاید مسدود کردن این شبکه های DNA، به یک هدف درمانی برای مدیریت انواع شدید کووید 19 تبدیل شود.

در حالی که برخی از بیماران مبتلا به کروناویروس، نشانه های ملایمی از کووید 19 را تجربه می کنند، برخی دیگر، واکنش التهابی بیش از اندازه ای را نشان می دهند که می تواند به ریه ها آسیب برساند و به سندرم دیسترس حاد تنفسی (ARDS)، کاهش سطح اکسیژن خون و مرگ بیمار منجر شود.

یکی از نشانه های ابتدایی کووید 19 شدید، افزایش تعداد نوتروفیل های در حال گردش در بدن است. نوتروفیل ها می توانند میکروب های مهاجم را با باز کردن DNA آنها و خارج کردن آن از سلول بگیرند و از بین ببرند تا شبکه های چسبنده ای موسوم به تله های خارج سلولی نوتروفیل (NETs) را ایجاد کنند. این تله ها می توانند به بافت های اطراف نیز آسیب برسانند و برخی از آسیب های ناشی از کووید 19 شدید را برای ریه به همراه داشته باشند.

گروهی از پژوهشگران دانشگاه لیژ بلژیک، ریه بیماران مبتلا به کووید 19 را مورد بررسی قرار دادند و تعداد زیادی از تله های خارج سلولی نوتروفیل را در سراسر آن یافتند.

پژوهشگران، بسکمک از تله های خارج سلولی نوتروفیل را نیز در محفظه راه هوایی مشاهده کردند و دریافتند که آنها اغلب مانع عملکرد برونشیول ها و کیسه های هوایی می شوند.

تله های خارج سلولی نوتروفیل معمولا در قسمت های ملتهب محفظه بینابینی میان کیسه های هوایی و رگ های خونی تشکیل می شوند و شاید حتی در رگ های خونی و نزدیک به لخته های خون کوچک موسوم به میکروترومبی (micro-thrombi) دیده شوند که می توانند جریان خون داخل ریه ها را محدود کنند و یک ویژگی مربوط به آسیب شناسی در بیماران مبتلا به کووید 19 شدید به شمار می فرایند.

توماس ماریکال، سرپرست این پروژه گفت: تله های خارج سلولی نوتروفیل می توانند پلتفرمی را برای چسبندگی پلاکت ها تشکیل دهند اما دانستن این موضوع که آیا این تله ها به تشکیل میکروترومبی مرتبط با کووید 19 منجر می شوند یا خیر، به بررسی بیشتری نیاز دارد. پژوهش ما از این ایده پشتیبانی می کند که ممکن است هدف قرار دادن تله های خارج سلولی نوتروفیل در بیماران مبتلا به کووید 19 بتواند با کاهش میکروترومبی، التهاب بیش از اندازه که به بافت آسیب می رساند، فیبروز و انسداد راه هوایی، به مدیریت بالینی نوع شدید کووید 19 کمک کند.

پژوهش دیگری که در دانشگاه سائوپائولوی برزیل انجام شد، افزایش تله های خارج سلولی نوتروفیل را در ریه بیماران مبتلا به کووید-19 شدید نشان داد.

پژوهشگران دریافتند که تشکیل تله های خارج سلولی نوتروفیل، در بیماران مبتلا به کووید-19 افزایش می یابد.

این بررسی نشان داد که کروناویروس با عفونی کردن نوتروفیل ها و تکثیر شدن درون آنها می تواند انتشار تله های خارج سلولی نوتروفیل را افزایش دهد.

تله های منتشر شده از نوتروفیل های مبتلا به کروناویروس، مرگ سلول های ریه پرورش یافته در آزمایشگاه را تشدید کردند اما پژوهشگران دریافتند که اگر از انتشار تله های خارج سلولی نوتروفیل پیشگیری شود، مرگ سلول نیز مهار می شود.

فرناندو کوئروز سونچا، سرپرست این پروژه گفت: پژوهش ما، این ایده را مطرح می کند که تولید تله های خارج سلولی نوتروفیل می تواند با آسیب های ناشی از کووید 19 مرتبط باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 672

به "ارتباط تشکیل شبکه های DNA در ریه با شدت ابتلا به کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط تشکیل شبکه های DNA در ریه با شدت ابتلا به کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید